10 huhtikuun, 2025 |

Fysioterapian Kela-korvaus 1.5.2025 alkaen

Fysioterapian Kela-korvaus 1.5.2025 alkaen

Fysioterapian Kela-korvauksen edistymisestä on tullut meille paljon kysymyksiä. Ohessa viimeisimmät tiedot.

Mikä on fysioterapian Kela-korvauksen suuruus?

Kela ei ole vielä päättänyt taksoja, joten emme tiedä korvauksen suuruutta. Kela päättää taksat valtioneuvoston asetuksen perusteella. Asetusluonnos oli lausunnolla ja sen lausuntoaika päättyi 9.4.2025. Kuntoutusyrittäjät antoi myös lausunnon. Asetusluonnoksen mukaan korvaus voi olla enintään 30 euroa per käyntikerta.

Kela antoi 9.4.2025 tiedotteen, jonka mukaan Kela julkaisee uudet taksat 24.4.2025.

Vaikutusten arviointi on tehty hallituksen esityksessä 15 euron suuruisella korvauksella, joten todennäköisesti korvauksen määrä on normaalina käyntinä 15 euroa ja korotettuna enintään 30 euroa.

Montako käyntiä korvataan?

Korvattavia käyntejä on enintään neljä kalenterivuotta kohden. Vuonna 2025 on täydet neljä korvattavaa käyntiä.

Tarvitaanko lääkärin lähetettä tai onko siitä hyötyä?

Lääkärin lähete on tehokas työkalu ohjaamaan asiakasta fysioterapia-asiakkaaksi, mutta lähete ei ole välttämätön, eikä sillä ole myöskään Kela-korvauksen kannalta merkitystä. Korvattavia käyntejä ei ole neljää enempää tai vähempää, tultiin hoitoon sitten lääkärin lähetteellä tai ilman.

Miten korvaus saadaan?

Asiakas voi hakea korvauksen itse Omakela-verkkopalvelusta tai Kelan lomakkeet täyttämällä ja postittamalla Kelaan. Lue korvausten hakemisesta yleisesti täältä ja Kelan tiedote fysioterapian korvauksesta täältä.

 

Voiko asiakas saada sv-korvauksen suuruisen alennuksen jo vastaanotolla?

Kyllä voi, mikäli fysioterapiayritys on Kelan suorakorvauskumppani. Lue suorakorvausmenettelystä täältä ja suorakorvauskumppaniksi hakeutumisesta täältä. Suorakorvauskumppani toimittaa asiakkaiden tilitystiedot Kelaan joko paperipostina tai sähköisenä tilityksenä.

Sähköinen tilitys edellyttää PALSO-järjestelmän käyttöä. PALSO korvaa fyysisen Kela-kortin näyttämisen. Palso ei tällä hetkellä kerro, onko asiakkaalla jäljellä tälle vuodelle korvattavia käyntejä vai ei. Toisin sanoen, jos korvattavat käynnit on jo tältä vuodelta käytetty, palveluntuottaja joutuu perimään vastaanotolla myönnetyn alennuksen asiakkaalta jälkikäteen. Käyntimäärän täyttymisen palveluntuottaja tietää vasta siitä, että Kela lähettää tilityksestä kielteisen päätöksen.

Olemme olleet Kelaan yhteydessä ja pyytäneet Kelaa mahdollistamaan jäljellä olevien käyntimäärien kysymisen PALSO-järjestelmästä. Tällä hetkellä se ei ole kuitenkaan PALSO-kyselyiden avullakaan mahdollista. PALSO korvaa vain Kela-kortin näyttämisen, eikä kerro asiakkaan jäljellä olevista käyntimääristä mitään tietoa. PALSO-kyselyn käyttäminen on pakollista silloin, kun käytössä on sähköinen tilitysjärjestelmä.

Miten voin varautua siihen, että asiakkaan fysioterapian suorakorvauspäätös tuleekin takaisin kielteisenä, eikä Kela maksakaan korvausta? Annoin korvauksen suuruisen alennuksen suorakorvaussopimuksen mukaisesti jo vastaanotolla.

Ensisijaisesti asiakkaalta kannattaa kysyä, onko hän käyttänyt fysioterapian Kela-korvauksen kaikki neljä korvattavaa käyntiä jo tänä kalenterivuonna. On kuitenkin mahdollista, että asiakas ei tiedä, tai erehtyy vastauksessaan. Tilanne on yrittäjälle harmillinen, sillä jäljellä olevien suorakorvausten määrän tarkistamiseen ei ole tällä hetkellä luotettavaa työkalua

Yksinkertaisin tapa suojautua kielteiseltä Kelan suorakorvauspäätökseltä on, ettei ota käyttöön suorakorvaussopimusta, eikä tee tilityksiä asiakkaiden puolesta. Asiakas voi silloin hakea korvaukset itsenäisesti Omakelasta. Sähköinenkään suorakorvausjärjestelmä ei tällä hetkellä mahdollista sen seuraamista, onko asiakas saanut jo kaikki neljä korvattavaa fysioterapiakertaa.

Toinen vaihtoehto on ottaa asiakkaalta ennalta pantiksi suorakorvauksen suuruinen summa. Pantti palautetaan asiakkaalle sen jälkeen, kun Kela on onnistuneesti käsitellyt suorakorvaussopimuksen. Tämä ei ole kuitenkaan suorakorvausjärjestelmän kannalta tarkoituksenmukaista, ja pantin palauttamisesta voi syntyä kuluja, jotka täytyisi laskuttaa asiakkaalta.

Kolmas vaihtoehto on, että sovit asiakkaan kanssa ennalta, miten hylätty suorakorvattu summa maksetaan. Käytännössä tämä voi tarkoittaa sitä, että asiakkaan on jätettävä laskutustietonsa yritykselle. Hylätyn suorakorvauksen jälkikäteisestä laskuttamisesta voidaan sopia laskutettavaksi asiakkaalta myös erillinen laskutuslisä. Työtä ja kuluja vastaavan laskutuslisän lisääminen on tässä tilanteessa kohtuullista, sillä ensisijaisesti on asiakkaan vastuulla tietää, onko hänellä jäljellä oikeutta fysioterapian suorakorvaukseen vai ei.

On mahdollista, että hylätyn suorakorvauksen laskuttamiseen tulee tai on jo nyt markkinoilla jonkinlainen luottokorttiin liitettävä ominaisuus, mutta tällaista palvelua ei Kuntoutusyrittäjien tiedossa ainakaan vielä ole.

Mitkä järjestelmät tukevat sähköistä suorakorvaustilitystä?

Luettelo sähköistä suorakorvaustilitystä ja PALSO-kyselyä tukevista järjestelmistä löytyy täältä.

Luettelosta löytyvät Kuntoutusyrittäjien jäsenille tutuimmat Acute (Vitec Acute Oy) ja Ajas (Eneroc Oy). Nordhealth Therapy Oy:n Diarium-järjestelmää ei listalta löydy, mutta Diariumilta saadun tiedon mukaan suorakorvaustilitys ja PALSO-ominaisuus on tulossa Diariumiin mahdollisimman pian.